Podróże służbowe należy opodatkować w Polsce
Wynagrodzenie pracownika polskiego oddziału spółki niemieckiej, odbywającego podróże służbowe do Niemiec, podlega opodatkowaniu w Polsce.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 grudnia 2022 r. (II FSK 1151/20).
Podatnik jest pracownikiem oddziału niemieckiej spółki w Polsce. Często odbywał podróże służbowe do Niemiec. Nie przekraczały one jednak 183 dni w całym roku. Otrzymywał wynagrodzenie od oddziału polskiego, a jego dochody były w całości opodatkowane w Polsce. Wystąpiła jednak sytuacja, w której podatnik był zobowiązany do zapłaty podatku w Niemczech, dlatego oddział w Polsce udzielił pracownikowi pożyczek na pokrycie ewentualnych zobowiązań podatkowych.
Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy w sytuacji, gdy część wynagrodzenia za pracę podlega opodatkowaniu w Niemczech, to w Polsce ta sama część może zostać wyłączona z opodatkowania, a także, czy otrzymywanie pożyczek od oddziału w Polsce na pokrycie zobowiązań podatkowych może powodować jakieś konsekwencje podatkowe. Zdaniem podatnika, na podstawie art. 15 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Niemcami, przychód opodatkowany w Niemczech powinien być wyłączony z opodatkowania w Polsce z zastosowaniem wyłączenia z progresją jako metody unikania podwójnego opodatkowania.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta